نقش جداسازی:

عامل عمده شکست جاده تزریق مواد لایه‌های مجاور به درون پی سنگریزه‌ای و پیامد نزول استحکام در لایه سنگریزه‌ای می‌باشد وقتی لایه سنگریزه‌ای روی لایه Sub grade قرار می‌گیرد. لایه زیرین آلوده به خاک گشته و به مرور بار ترافیکی و ارتعاش  ، لایه سنگریزه‌ای پی (Aggregate) را به درون خاک تزریق می‌کند و موجب حرکت لایه به طرف بالا می‌گردد . در محل‌های مرطوب ترافیک موجب پمپ خاک‌‌های Sub grade ضعیف به درون سنگریزه گردیده و تمامی این شرایط باعث کاهش ضخامت مؤثر لایه سنگریزه‌ای می‌گردند در نتیجه لایه حمایتی جاده تخریب شده و عمر مفید جاده کاهش می‌یابد . استفاده از ژئوتکستایل‌ ها برای بهبود عملکرد بزرگراه‌ها،جاده‌ها، محل‌های پارکینگ، فرودگاه‌ها، باراندازها و مناطق نگهداری اجناس استفاده می‌گردد.

زیرسازی در جاده:

 ژئوتکستایل در این کاربرد با توجه به شرایط محل در یک یا چند نقش اصلی به کار می‌رود در جداسازی (Subgrade) بین مواد سنگی و دانه‌ای واقع می‌گردد :

در فیلتراسیون : ژئوتکستایل ، آب را چه در جریان تحت فشار در اثر نیروهای دینامیکی و چه در جریان ثابت همانند فیلتر عمل کرده و آب را از خود عبور می دهد و از ورود خاک نرم به درون لایه سنگی پی (Aggregate)  و لایه‌های زهکش جلوگیری می‌کند.

در مستحکم سازی: موجب استحکام مواد نرم (Subgrade) می‌شود و میزان CBR را تا حد مطلوبی افزایش می‌دهد و با توزیع فشار منطقه‌ای و موضعی از فرو رفتن مواد سنگی و دانه‌ای پی به درون(Subgrade) نرم و مرطوب جلوگیری می‌کند.

و نیز نقش زهکشی در جاده را بهبود می‌بخشد. همچنین ژئوتکستایل های پر پانچ سنگین (گرمادیده) در نقش انتقال دهنده آبهای سطحی به کناره ها (شانه خاکی) راه و جاده عمل کرده ، بدین صورت که آبهای سطحی ای که به لایه های زیرین آسفالت نفوذ می کنند را به خود جذب کرده و به اطراف هدایت می نماید. این عمل باعث می گردد که سطح آسفالت در کوتاه مدت دچار ترکهای سطحی ، انعکاسی و سوسماری که در اثر تابش نور خورشید و اصطحکاک بوجود آمده به واسطه عبور و مرور ماشین های سبک و سنگین ایجاد می شود را به تاخیر قابل توجهی بیاندازد.

موارد کاربرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *