چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در واقع همان محصول پادری چمن مانندی است که دارای ظاهر و ماهیت خشن تری است. اما با تغییر رنگ کاملا شبیه به چمن‌های طبیعی است که دارای مزایای زیادی است. این چمن متراکم تر، مقاوم تر و نیازمند نگهداری بسیار کمتری است و مشکل رشد تخم چمن در زمین‌های غیر حاصلخیز را نیز حل نموده‌است. چمن مصنوعی در مناطقی به کار می‌رود که امکانات لازم برای رشد چمن‌های طبیعی فراهم نیست و یا این که نگهداری آن به نحو مطلوب، غیر ممکن یا مشکل باشد. این نوع کفپوش‌ها عمدتاً در استادیوم‌های ورزشی به کار می‌روند.

توضیحات تکمیلی محصول
_

توضیحات بیشتر

توضیحات

توضیحات بیشتر

فواید چمن مصنوعی
چمن مصنوعی فوایدی دارد که به خصوص شامل:

  • چمن مصنوعی طول عمر زیادی دارد.
  • چمن مصنوعی توسط شرایط جوی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
  • چمن مصنوعی احتیاج به نگهداری کمتری دارد.
  • چمن مصنوعی برای آموزش تکنیکی ایده آل است.
  • چمن مصنوعی به شما اجازه می دهد تا سرمایه گذاری شما بعد از چند سال بازگردد.

 چه مدت یک چمن مصنوعی کار می کند؟
طول عمر مورد انتظار برای چمن مصنوعی بستگی به نگهداری آن و چگونگی و شدت بازی بر روی آن دارد.
به صورت استاندارد، شما می تواند به طور متوسط بر کار 10 ساله ی آن حساب کنید. بعد از گذشت این زمان، حالت این چمن کم کم تغییر میکند و در این مورد احتیاج به تجدید شدن دارد.

آیا سختی زمین چمن مصنوعی قابل مقایسه با زمین چمن طبیعی است؟
سختی چمن مصنوعی  مطابق با زمین چمن طبیعی خوب است. به دلیل اینکه زمین چمن مصنوعی به دلیل داشتن لاستیک، احساس نرمی را دارد. در حال حاضر انتخاب بین SBR ،EPDM  و TPE برای پر کردن زمین با رنگ های متنوع در دسترس است. انتخاب بستگی به کیفیت زمین چمن مصنوعی است که شما می خواهید و یا به نوع ورزش شما بستگی دارد. لایه ضربه گیر زیر لایه چمن مصنوعی بسیار مهم است و سختی ضمنی را کاهش می دهد.
به صورت کلی، شما می توانید کفش های معمولی خود را بپوشید و بر روی چمن بازی کنید. اگر شما ورزش می کنید و به صورت معمول است شما احتیاج به خرید کفش خاصی ندارید.
امروزه تمام عوامل و مولفه های چمن مصنوعی پیشرفت کرده است که از نمونه های آن کاهش ریسک سوختگی از بین رفتن و صدمه دیدن آن است. چمن مصنوعی به سرعت رنگ زده می شود و رنگ آن به توپ، لباس ها یا دیگر مواد منتقل نمی شود.
در مقایسه با چمن طبیعی، کارکترهای بازی بر روی چمن مصنوعی بسیار پایدارتر است. زمین های چمن مصنوعی زهکشی می شوند که یک روش مناسب برای بازی بعد از بارش سنگین باران است. اگر شما دریک منطقه ای زندگی می کنید که زمستان های سختی دارد، می توانید از سیستم گرمایشی زیر چمن مصنوعی خود استفاده کنید.
تفاوت حرکت توپ بر روی چمن مصنوعی و چمن طبیعی به صورت پایدار در حال کاهش است. بسته به کیفیت چمن مصنوعی که انتخاب می کنید، سیستم های انجام و عملکرد چمن مصنوعی در حال افزایش و رسیدن به چمن طبیعی است.
به صورت اصلی، تمام ورزش هایی که می شود بر روی چمن معمولی انجام شود بر روی چمن مصنوعی هم انجام می شود. ورزش هایی که نیازمند تقاضاهای جداگانه بر روی زمین مثل پرتاب نیزه و تیراندازی است، باید به صورت جداگانه انجام شود. هرچند، چمن مصنوعی همیشه راه حلی دارد.
باشگاه شما، مدرسه یا انجمن محلی با فعالیتهای شبیه به مهمانی ها و رویدادها و کنسرت ها می تواند از چمن مصنوعی استفاده کند که مقاومت آن برای استفاده برای این منظور بسیار زیاد است.
هر ورزش دارای حرکات مخصوص است که نیازمند شاخصه های مختلف از چمن را دارد. برای این منظور، زمین های چمن مصنوعی به خصوص برای هر ورزش تهیه شده است. هرچند اگر شما ترجیح می دهید که چندین ورزش را برای چمن امتحان کنید، این هم برای ممکن می شود تنها به شرطی که شاخصه های تکنیکی ورزش ها باید مشابه هم باشند.
ساخت چمن مصنوعی:
در ساخت آن دانه های رنگی پلی پرو پیلین یا پلی اتیلن موسوم به پلیمرن آنقدر گرم میشوند تا خمیری از آنها بدست آید. سپس یک استابیلایزر ماورای بنفش و حرارتی (ضد مچاله شونده) به آن اضافه میشود. سپس جرم مایع با بشقابی مجدر تک فیلامانی از قالب بیرون کشیده میشود ویا بطرف یک لایه خیلی نازک که به چند تکه نواری در آمده و سوراخ دار است برده میشود طوری که ساختار شانه اصلی از الیاف فیبردار تشکیل میگردد
در ادامه روی پارچه بافته پلی پرو پیلین تثبیت شده ماورای بنفش بسته هایی از الیاف مصنوعی حلقه های در یک خط یا زیگزاگی گذاشته میشود و سپس با لاتکس به عقب برده میشود. حلقه های برش داده شده و پارچه تافته شده سوراخ دار میشود.
در ادامه چمن مصنوعی تراکم سوزنها یا شابلون به اضافه ٣/٨ تعداد گره ها در هر متر ٢٠٠ مسیر تعداد گره ها (که در این مورد ٢١.٠٠٠ گره است) و وزن را که معمولا بین ٢ و ۴ کیلو گرم است تعیین میکند. حین خشک شدن در ٩٠ درجه سانتی گراد پوشش لاتکس سخت شده و سپس الیاف مصنوعی میتواند مجعد یا حاشیه دار شود.
در ساخت چمن مصنوعی ارتفاع و رنگها مختلف اند (تا 7 سانتی متر) و به رنگهای سبز و قرمز و قهوه ای میباشد. برای زمینهای تنیس میتوان حتی سفید و زرد وآبی باشد.
نصب چمن مصنوعی:
برش کاری: حتی الامکان سعی میکنیم که از پشت و بین حلقه های فیبر صفحه چمن را برش داده طوری کارد برش به زیر بافت طره ای یا منگوله ای پشتی رسیده تا حداقل با الیاف تماس بگیرند. اگر میدان ورزشی شامل رول ناجور با درزها باشد آن وقت یک لایه 3 سانتیمتری صیقلی داده شده یا براق بوجود خواهد آمد. وقتی که صفحه چمن رول میشود و بیرون میزند سمت لیف باید در نظر گرفته شود میتوان اغلب این را در پشت صفحه جهان چمن مصنوعی با یک فلش کوچک مشخص کرد.

تعمیرات چمن مصنوعی: نواقص یا درزهای تقریبا کامل چسب سفت شده بین الیاف یا حتی در جاهای اشتباهی در صفحه چمن میتوانند نامرئی تعمیر شوند. در این مورد قسمت صدمه دیده احتمالا از بالا برش میخورد (که بایستی برش بخورد). در اینجا مهم است که الیاف راست نگه داشته شوند. ریخت ثابت آنها برای اطمینان از این امر بکار میرود که قطعه چمن مصنوعی تازه و کهنه دقیقا هم اندازه وهم شکل هستند.

فیلرها (در صورت نیاز سیستم چمن)

1- شن سیلیس

 بسته به نوع سیستم  چمن  یكی از مهمترین عناصر تشكیل دهنده یك زمین چمن مصنوعی سند فیلد ورابر اینفیل دانه های شن پركننده میباشد شن سیلیس به چمن ثبات می دهد بطوری كه كیفیت و دوام زمین ورزشی بستگی به كیفیت آن دارد . موارد زیر برای شن مورد استفاده در آسیا چمن  لحاظ می شود.

   شن مورد استفاده نباید دارای بیش از 3% آهك و گچ و رس باشد زیرا  پودر حاصله از آنها در مجاورت رطوبت باعث تراكم بیش از حد زمین بازی و همچنین كدر شدن رنگ چمن میشود .
باید حداقل 96% از جرم كل مواد پركننده شن سیلیس SiO2  باشد .
مقدار مجاز برای ذرات ریز با حداقل اندازه 0/63 میلیمتر ؛ كمتر از 2% است .
دانه بندی شن مورد استفاده بر اساس میزان فاكتورهای سرخوردن و ثبات مورد نیاز متفاوت خواهد بود . برای مثال زمینهای چمن مصنوعی فوتبال احتیاج به شن نرمتری نسبت به زمینهای هاكی دارند .
( دانه بندی لازم  شن پر كننده برای فوتبال 0.3 – 0.63 mm و برای تنیس 0.4-0.8 mm و برای هاكی 0.71-1.25 mm  )
باید حد اقل 50% از دانه های شن مورد استفاده ؛ گِرد باشند .

گردی یك مشخصه مهم دانه های شن است و اثر مستقیم بر روی میزان فرسودگی و پاره شدن الیاف چمن دارد . دانه شن با لبه های تیز باعث پاره گی و صدمه به فلت چمن میشود و حتی بهترین فلت چمن بر اثر حركت شنِ تیز دانه صدمه می بیند .

2 – گرانول لاستیك : اندازه گرانولهای لاستیك برای زمین فوتبال بین 5/0 میلیمتر تا 5/1 میلیمتر ؛ به شكل چندوجهی ؛ از جنس بازیافت و یا :
EPDM (Ethylene  Propylene Diene Monomer)              

با دانه بندی ذیل مناسب است :

< 0.15 mm ( dust )    max  0.1%
0.15 – 0.5 mm           max   1  %
0.5   –  1.0 mm                   40  %
1.0   – 1.5  mm                   55  %
> 1.5  mm                  max   4  %

از لحاظ قیمت استفاده از نوع بازیافت صرفه جویی زیادی بهمراه دارد. اما با توجه به رنگ تیره جنس بازیافت برای كنترل دمای زمین درمناطقی كه آفتاب شدید دارند نوعEPDM توصیه می شود. ( EPDM دارای رنگهای متنوع است )

زیرسازی  زمین

كیفیت نهایی پروژه چمن مصنوعی منوط به حسن انجام عملیات زیر سازی و سطح سازی قبل از چمن بوده و طراحی زیر سازی و عملیات اجرایی آن دارای حسـاسیت و اهمیـت فوق العاده  می باشد و لذا برای جلوگیری از صرف هزینه و وقت مضاعف ناشی از دوباره كاریهای مربوط به ترمیم و بازسازی معیوب كه معمولاً به كوتاهی عمر چمن و هزینه های سربار می انجامد ، عملیات زیر سازی چمن مصنوعی میبایست با دید طویل العمر بودن بعنوان یك سازه مقاوم ، بررسی ، مطالعه و اجرا گردد .
در بررسی و طراحی زیرسازی یك پروژه چمن مصنوعی ، بایستی پارامترهای گوناگونی مد نظر قرارداد از جمله این پارامترها اهمیت و استاندارد زمین پروژه مورد مطالعه می باشد . مطمئناً اهمیت زمین و اینكه چه كارایی و انتظاری از آن زمین می رود و یا از چه درجه حساسیتی برخوردار است در طراحی زیرسازی آن نقش حائز اهمیتی را دارا می باشد .

طراحی زیرسازی چمن مصنوعی به چندین عامل بستگی دارد كه از آن جمله میتوان به  میانگین شدت بارندگی سالانه و نیز متوسط بارندگی 5 ساله ، میانگین دبی سالانه و 5 ساله بارندگی ، عمق یخبندان ، ابعاد زمین ، نوع خاك و …  اشاره نمود .

انواع زیر سازی

الف) زیرسازی استحكام نیافته یا Unbound :
در این روش با توجه به مصالح در دسترس محلی زیرسازی را می توان طراحی نموده كه بصورت استحكام نیافته باشد ، بدین معنی كه در این زیرسازی از بتن یا آسفالت استـفاده نمی گردد . از مـزایای ایـن نـوع زیرسـازی ارزانی و قیمـت پاییـن آن می باشـد ولی اسـتفاده از آن محـدودیت هایی را ایجاد می نماید كه از آن جمله محدودیت تردد وسایل سنگینی روی چمن و نیز امكان موج برداشتن آن در طولانی مدت می باشد . بدین لحاظ این زیرسازی در زمین های با اهمیت بالا توصیه نمی گردد .

ب) زیرسازی استحكام یافته یا  Bound :
در این روش سطح بالایی زیرسازی با بتن یا آسفالت استحكام می یابد . البته این روش نیز باتوجه به نوع سیستم چمن ، ابعاد زمین و سایر پارامترهای دیگر طراحی های خاص خود را نیاز دارد . به طور كلی زیرسازی استحكام یافته به دو روش كلی طراحی و اجرا  می گردد . که در این روشها استفاده از ژئوتکستایلها(ژئوروف) جهت بالابردن توان هیدرولیکی و نیز زهکشی و همچنین ضربه گیری توصیه میشود. در روش اول هدایت و دفع آب بصورت روسطحی و با شیب بندی صورت می پذیرد ، این روش مخصوص زمینهای كوچك و چمن های Non sand filled است . در روش دیگر بایستی با ایجاد زهكش مناسب زمین ، آب ناشی از بارندگی از طریق خود زمین دفع گردد .طراحی یك زهكش مناسب نیز همانند زیرسازی به پارامترهای اهمیت و استاندارد زمین ، نوع خاك ، شدت و دبی بارندگی ، عمق یخبندان و ابعاد زمین بستگی دارد . در سیستم زهكش بایستی بتن یا آسفالت  مورد استفاده متخلل و قابل زهكش باشد . آسفالت مورد استفاده در این نوع بایستی از نوع آسفالت پلیمیری باشد ، چرا كه آسفالت گرم خاصیت هدایت آب را  دارا  نمی باشد . عدم هدایت و دفع سریع آب نیز موجب می گردد كه در یخبندان ، با انجماد آبهای باقیمانده ، لایه های آسفالت ترك برداشته و منهدم گردند و این امر منجر به كاهش مقاومت مصالح و قدرت باربری رویه آسفالت در دراز مدت خواهد شد .

زهكشی زمین

اهمیت زهكشی سطحی وبرنامه ریزی جامع برای نگهداری زمینهای ورزشی غیر قابل انكار است . چرا كه اجرای علمی ودقیق این امورسبب كاهش هزینه ها درمیان مدت و دراز مدت و بهره مندی بهتر ورزشكار اززمین و افزایش طول عمر زمین ورزشی میشود.
از نظر نوع ورزش عملیات زهكشی زمین به دو سطح گلف و غیر از آن تقسیم میشودكه ورزش گلف دارای خصوصیات مشابه فضاهای سبز است و دیگر زمینهای ورزشی دارای نیازهای مشابه ای هستندكه از این نظر آنها رادر یك گروه طبقه بندی می كند كه البته این طبقه بندی مانع استفاده از اطلاعات بین انواع مختلف نمیشود بلكه صرفا برای تفكیك روشها ست . زمینهای عمومی شامل فوتبال بیس بال تنیس هاكی دومیدانی میشود .

ویژگیهای یك لایه زهكش خوب
1.  ضریب هدایت هیدرولیكی بالا
2. عدم تغییر شكل و نشست در حالت اشباع شدن و سپس خروج آب از آن
3. دسترسی آسان در تمام مناطق
4. قابلیت تحمل تنشهای فشاری و مقاومت مناسب در یخبندان بدون تغییر شكل محسوس
سطح سازی :

1. بتن : درصورت انتخاب بتن به عنوان سطح نهائی مقاومت 150 و ضخامت 10 سانتیمتر (200كیلوگرم سیمان درمترمكعب) رعایت شود.
2. آسفالت : درصورت انتخاب آسفالت به عنوان سطح نهائی یك لایه 5 سانتیمتری آسفالت بیندر با دانه بندی (25- 0 میلیمتر) اجراشود.

توجه مهم :

قبل از نصب چمن باید حتما از یک لایه ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ استفاده شود تا هم عمر مفید چمن را بالا ببرد و هم اجازه جمع شدن آب و پوسیدگی را به لایه p.p ندهد و هم باعث شود که بستر زیرین نرمی داشته باشیم که حرکت توپ را بسیار سهل تر خواهد کرد.

چمن مصنوعیمحصولات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *