ژئوگرید

ژئوگریدها مصالح پلیمری شبکه ای هستند که کاربردهای اصلی آنها در مسلح کردن خاک است. البته در برخی از موارد برای جداسازی و فیلتراسیون هم به کار میروند.
انواع ژئوگریدها:

ژئوگرید ها با توجه به دو آیتم الف)مواد تشکیل دهنده  ب)نحوه تولید    میتوان طبقه بندی کرد.

مواد تشکیل دهنده:
انواع پلیمرهایی که در تولید ژئوگریدها به کار میروند عبارتند از:
پلی پرو پیلن (pp):
ارزانترین نوع پلیمر در ساخت ژئوگرید ها میباشد . مقاومت این نوع از ژئوگرید ها پس از خزش به کمتر از یک سوم کاهش پیدا میکند.
پلی اتیلن (PE):

این نوع پلیمرها جهت تولید ژئوگرید نسبت به پلیمرهای PP از محبوبیت بیشتری برخوردارند و مقاومت خزش آنها 36 درصد مقاومت نهایی آن میباشد و در انواع محیط های شیمیایی قابل استفاده میباشند.
پلی استر (PET):

این نوع پلیمرها کمترین کاهش مقاومت در اثر خزش را دارد و مقاومت آن پس از خزش به 5/63 درصد مقاومت نهایی میرسد.
استفاده از ژئوگریدهای پلی استری در محیط های قلیایی توصیه نمیشود.

زیر سازی جاده ها و معابر
یکی از عوامل موثر در طراحی و ساخت مسیرهایی که از زمینهای سست عبور میکنند تقویت و تثبیت بستر راه می باشد که در صورت عدم دسترسی به بستر مناسب، روسازی راه نیز به تدریج در حد فاصل بستر و زیر اساس از بین خواهد رفت. بدین منظور می توان از ژئوگریدها استفاده نمود که به دلیل مشخصات فنی مناسب این شبکه ها توزیع بارهای ترافیکی بر روی بستر بهتر صورت پذیرفته و موجب جلوگیری از نشست های موضعی و نا متقارن می گردد.
کاربرد در احیای اراضی ساحلی
یکی از موارد مهم استفاده ژئوگریدها احیای اراضی و بازیافت زمین از دریا است این عملیات به منظور پی سازی جهت احداث سازه یا دیواره های دریایی و حفاظت ساحل و تثبیت اراضی ساحلی امکانپذیر می باشد.
استفاده در مقاوم سازی بتن
امتیازاتی از قبیل: مقاومت کششی زیاد، مقاومت در برابر خورندگی و جذب و توزیع تنش استفاده از ژئوگریدها را در بتن مقرون به صرفه می نماید. نفوذ رطوبت به داخل بتن هیچگونه تاثیر منفی بر روی ژئوگرید نداشته و بدین ترتیب می توان از ضخامت پوشش بتن به نحو قابل ملاحظه ای کاست.

توضیحات تکمیلی محصول
_

توضیحات بیشتر

توضیحات

توضیحات بیشتر

کاربرد ژئوگریدها در مسلح کردن خاک
ژئوگریدها میتوانند مشکلاتی را که احداث سازه های سنگین و خاک ریزه ها روی خاک های ضعیف دارند بدون نیازبه شمع کوبی و یا عملیات خاکبرداری و خاک ریزی حل نمایند این عمل با قرار گیری لایه های ژئوگرید بر روی خاک سست و لا به لای آن در فواصل مناسبی که سطوح گسیختگی را قطع می نماید، میسر می گردد.
ژئوگرید یک شبکه پلیمیری ساخته شده از مواد P.P به روش کاسترود میباشد که با کیفیت و مقاومت بالا تولید می گردد. از ژئوگرید برای مقاوم سازی زمین، خاک و شیب ها استفاده می گردد. در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم و در عرض های 80 سانتیمتر تا 2 متر قابل عرضه می باشد و یک عملکرد قابل قبول را ارائه می کند. ژِئوگرید باعث افزایش میزان تحمل، کنترل افتراق، کاهش ضخامت لایه ها و افزایش تقسیم بار در سطح می شود .
ژئوگرید در زیرسازی جاده ها، ساخت ساختمان ها ، مقاوم سازی معابر در مزارع، مقاوم سازی مسیر تاکسی، هواپیما و غیره می توان استفاده نمود. ژئوگرید برای ایجاد فضای سبز (Land Scape)، ساخت و ساز، صنایع و عمران مناسب می باشد.
ژئوگرید می تواند همراه با ژئوتکستایل برای ایجاد مقاومت مضاعف در صورت نیاز استفاده شود. ژئوگرید در عرض های 80 سانتیمتر تا 2 متر و طول نامحدود ( بنا بر سفارش ) قابل عرضه بوده و آسان و سریع نصب می شود.

مشخصات فنی

ژئوگریدمحصولات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *